بررسی تفاوت حقوق مسلمان با غیر مسلمان در باب مجازات حدود از منظر مذاهب خمسه – دانلود پایانامه ارشد

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تفاوت حقوق مسلمان با غیر مسلمان در باب مجازات حدود از منظر مذاهب خمسه

تکه ای از متن پایان نامه :

اثبات این ادعا چهار شاهد (عادل ) بیاورند، و اگر نیاورند هر یک از آنها را هشتاد تازیانه بزنید! (( و الذین یرمون المحصنات ثم لم یاتوا باربعه شهداء فاجلدوهم ثمانین جلده. )) و به دنبال این مجازات شدید، دو حکم دیگر نیز اضافه مى کند: (( و هیچگاه شهادت آنها را نپذیرید )) (( و لا تقبلوا لهم شهاده ابدا )) (( و آنها فاسقانند )) (( و اولئک هم الفاسقون. ))      به این ترتیب نه تنها این گونه افراد را تحت مجازات شدید قرار مى دهد، بلکه در دراز مدت نیز سخن و شهادتشان را از ارزش و اعتبار مى اندازد، تا نتوانند حیثیت پاکان را لکه دار کنند، بعلاوه داغ فسق بر پیشانیشان مى نهد و در جامعه رسوایشان مى کند.

و در موضعی دیگر می فرمایند: « وَ الَّذِینَ یَرْمُونَ أَزْوَجَهُمْ وَ لَمْ یَکُن لهَُّمْ شهَدَاءُ إِلا أَنفُسهُمْ فَشهَدَهُ أَحَدِهِمْ أَرْبَعُ شهَدَتِ بِاللَّهِ إِنَّهُ لَمِنَ الصدِقِینَ»« وَ الخَْمِسهُ أَنَّ لَعْنَت اللَّهِ عَلَیْهِ إِن کانَ مِنَ الْکَذِبِینَ»« وَ یَدْرَؤُا عَنهَا الْعَذَاب أَن تَشهَدَ أَرْبَعَ شهَدَتِ بِاللَّهِ إِنَّهُ لَمِنَ الْکَذِبِینَ»« وَ الخَْمِسهَ أَنَّ غَضب اللَّهِ عَلَیهَا إِن کانَ مِنَ الصدِقِینَ»« وَ لَوْ لا فَضلُ اللَّهِ عَلَیْکمْ وَ رَحْمَتُهُ وَ أَنَّ اللَّهَ تَوَّابٌ حَکیمٌ»(نور/6-10)

6-کسانى که همسران خود را متهم ( به اقدام منافى عفت ) مى کنند و گواهانى غیر از خودشان ندارند هر یک از آنها باید چهار مرتبه به نام خدا شهادت دهد که از راستگویان می باشد. 7-و در پنجمین بار بگوید: لعنت خدا بر او باد اگر از دروغگویان باشد ! 8-آن زن نیز مى تواند کیفر ( زنا ) را از خود دور کند به این طریق که چهار بار خدا را به شهادت طلبد که آن مرد (در این نسبتى که به او مى دهد) از دروغگویان می باشد. 9-و در مرتبه پنجم بگوید: غضب خدا بر او باد اگر آن مرد از راستگویان باشد! 10 – و اگر فضل و رحمت خدا شامل حال شما نبود و اینکه او توبه پذیر و حکیم می باشد ( بسیارى از شما گرفتار مجازات سخت الهى مى شدید. )

این نوشته را هم بخوانید :   دانلود پایان نامه ارشد : بررسی تناسب در آیات و سور در تفسیر المیزان و فی ظلال القرآن

در شان نزول این آیات از ابن عباس چنین نقل شده که سعد بن عباده (بزرگ انصار) خدمت پیامبر(صلى اللّه علیه و آله و سلّم ) در حضور جمعى از اصحاب چنین عرض کرد: اى پیامبر خدا! هر گاه نسبت دادن اقدام منافى عفت به کسى داراى این مجازات می باشد که اگر آن را اثبات نکند باید هشتاد تازیانه بخورد پس ‍ من چکنم اگر وارد خانه خودم شدم و با چشم خود دیدم مرد فاسقى با همسر من در حال اقدام خلافى می باشد ، اگر بگذارم تا چهار نفر شاهد بیایند و ببینند و شهادت دهند او کار خود را کرده می باشد ، و اگر بخواهم او را به قتل برسانم کسى از من بدون شاهد نمى پذیرد و به عنوان قاتل قصاص مى شوم ، و اگر بیایم و آن چیز که را دیدم به عنوان گردید، چرا که ممکن می باشد راست بگوید و نیز ممکن می باشد دروغ بگوید. در اینجا قرآن راه حلى پیشنهاد مى کند که مساءله به بهترین صورت و عادلانه ترین طریق حل مى گردد. و آن اینکه نخست باید شوهر چهار بار شهادت دهد که در این ادعا راستگو می باشد . چنانکه قرآن مى فرماید : ((کسانى که همسران خود را متهم مى کنند و گواهانى غیر از خودشان ندارند، هر یک از آنها باید چهار مرتبه به نام خدا شهادت دهد که او از راستگویان می باشد  )) ((و الذین یرمون ازواجهم و لم یکن لهم شهداء الا انفسهم فشهاده احدهم اربع شهادات بالله انه لمن الصادقین .))

 مطالعه تفاوت حقوق مسلمان با غیر مسلمان در باب مجازات حدود از منظر مذاهب خمسه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی: مطالعه تفاوت حقوق مسلمان با غیر مسلمان در باب مجازات حدود