بررسی تفاوت حقوق مسلمان با غیر مسلمان در باب مجازات حدود از منظر مذاهب خمسه – دانلود

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تفاوت حقوق مسلمان با غیر مسلمان در باب مجازات حدود از منظر مذاهب خمسه

تکه ای از متن پایان نامه :

    مردى با مرد دیگر اقدام فحشاء انجام داد حکمش چیست؟ فرمود: اگر داراى همسر باشد حکمش کشتن می باشد، و اگر محصن نیست یک صد تازیانه، عرض کردم: حکم مفعول چیست؟ فرمود: بایستی کشته گردد چه محصن باشد چه غیر محصن؟

فقهاى امامیّه می فرمایند: حدّ لاطى قتل می باشد ولى امام در کیفیت قتل (با شمشیر، یا فرو افکندن از بلندى- کوه یا عمارات بلند- یا سوزانیدن او به آتش و یا رجم و سنگسار) مخیّر می باشد به هر قسم که می خواهد می تواند حد را جاری کند(محمدى خراسانى، 1376، ج‌۲، ص408).‌

-اگر مفعول صغیر یا مجنون باشد باز حدّ فاعل کشتن می باشد.

– اگر مرد بالغى، پسر بچه یا دیوانه‌اى را وادار کند که با وى این اقدام را انجام دهند و مفعول واقع گردد حکم این می باشد که مفعول را بایستی کشت و فاعل را بایستی تأدیب نمود.

– اگر مولائى با غلام خویش لواط کند و غلام مفعول گوید مولا او را مجبور کرده این ادّعا از عبد پذیرفته مى‌گردد و فاعل را بایستی کشت ولى اگر عبد هم به اختیار خویش تمکین کرده و مفعول واقع شده بایستی او را نیز بکشند.

– حکم مفعول هم مانند حکم فاعل می باشد در صورت دخول یعنی اگر ایقاب [دخول] به وى حاصل شده او نیز کشته مى‌گردد.

امام صادق (ع) فرمود: «خالد به ابوبکر نوشت: سلام بر تو؛ اما پس از سلام، مردى را که بیّنه بر او شهادت داده‌اند که با او زیرا زن آمیزش مى‌گردد، نزد من آورده‌اند. ابوبکر در این موضوع مشورت نمود. به او گفتند: او را بکشید. ابوبکر پس از آن با امیرالمؤمنین على (ع) مشورت نمود.حضرت فرمود: او را به آتش بسوزانید؛ زیرا که عرب کشته شدن را چیزى به حساب نمى‌آورد. ابوبکر به عثمان گفت: تو چه مى‌گویى؟ عثمان گفت: من هم همان را که على (ع) مى‌گوید؛ او را با آتش بسوزانید. ابوبکر گفت: و من هم با نظر شما همراهم و براى خالد نوشت که او را با آتش بسوزان و خالد او را سوزاند».

امام صادق (ع) اظهار داشت: «امیرالمؤمنین (ع) فرمود: اگر مردى سخن گفتن و راه رفتنش زیرا زنان می باشد و خودش را در اختیار دیگران قرار مى‌دهد و آن گونه که با زن آمیزش مى‌گردد با او آمیزش مى‌کنند، او را سنگسار کنید و زنده نگذارید».امام صادق (ع) دربارۀ کسى که [با همجنس] آمیزش مى‌کند، فرمود: «اگر محصن می باشد، بایستی سنگسار گردد و اگر محصن نیست، بر او حدّ می باشد».

امیرالمؤمنین على (ع) پیوسته مى‌فرمود: «کسى که کار قوم لوط را انجام مى‌دهد، با سنگ سنگسار مى‌گردد، فرق نمی کند محصن باشد یا نباشد. و حضرت فرمود: قوم لوط هم سنگسار شدند».

 مطالعه تفاوت حقوق مسلمان با غیر مسلمان در باب مجازات حدود از منظر مذاهب خمسه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی: مطالعه تفاوت حقوق مسلمان با غیر مسلمان در باب مجازات حدود