بررسی بازی Dark Souls Remaster ؛ بکش تا زنده بمانی

Artificial Intelligence Evolution with Digital Consciousness as Tech Concept

شروع دنیا بود، همون اول و اون خلقت. در دنیای عصر باستان وقتی که اژدهایان حکمفرمانی می کردن، با کشف آتیش دنیای پر از مه و سیاهی تغییر پیدا کرد و نیروی بزرگی ظاهر شد. با این آتیش، چهار ارباب ارواح (Lord Souls) به وجود اومدن و اونا با نیروی شعله ها تونستن کم کم تبدیل به خدایگان شن. از بین اونا گویین علیه اژدهایان قیام کرد و یارانش هم به اون ملحق شدن. اژدهایی خیانتکار از جمع اژدهایان به دیگر بالدارهای آتشین نارو زد و به این ۴ تن کمک کرد تا علیه نسل اژدهایان به پا پاشن و برنده مقابله شن. عصر، عصر آتیش بود و زندگی در لوردران شکل گرفت.

آدما خدایان رو می پرستیدند و قدرت آتیش یکتا بی همتا بود. بعد از گذشت یه وقتی، کم کم دنیا رو به تاریکی گرایید و سیاهی بر جهان مستولی شد. شیاطین در جای جای شهر حضور یافته و زیر پوست شهر رخنه کردن. نفرینی باعث می شه تا تموم آدما به مرگ و زایشی دوباره دچار شن؛ زایشی نه در کالبد آدم بلکه در کالبد موجودی به نام Hollow. در این روند آدما تبدیل به موجوداتی دیوونه و خشن می شن.

در این دنیا یه زندانی که که خودش تبدیل به Hollow شده به وسیله اسکار نجات پیدا می کنه و بعد از کشتن نگهبانان، پیش ناجی خود رفته و اونو هم بدحال می بینه. فرامین از اسکار به وسیله زندانی دریافت می شه و داستان شکستن طلسم این دنیا بدو می گن. شما کنترل این زندانی جنگجو و مرید راه اسکار رو دارین، به جهان Dark Souls خوش اومدید.

 • سازنده: FromSoftware وظیفه ریمستر شدن رو دوش استودیو QLOC
 • ناشر: Namco Bandai
 • پلتفرما: پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، پی سی ، نینتندو سویچ
 • پلتفرم بررسی: پی سی

سری سولز طرفداران خاصی در ینگه دنیا واسه خود داره و خیلی از این طرفداران پا رو بالاتر از یه هواداری گذاشته و تاریخ صنعت گیم رو به قبل و بعد از عنوان دارک سولز تقسیم می کنن. فارغ از اینکه این جداسازی درسته یا نه، باید اعتراف کرد که در هر حال بازی دارک سولز و خالق نخبه اش یعنی هیدتاکا میازاکی عنوان مهمی در تاریخ بازیای ویدئوییست و سبکی رو تکامل داده که به درجه ای بالاتر از بازیای هم رده خود رسیده.

بازی در زمان عرضه خود در سال ۲۰۱۱ روی کنسولای نسل هفتم، گیمرهای زیادی رو با خود گلاویز کرد و Hardcore بودن یه بازی رو تموم و کمال به رخ مردمون جهان کشید. چه بسا بارها کنترلر رو با عصبانیت به سمت کنسول پرت کردین و جمله YOU DIED رو که واسه بار صدم خوندین، خودزنی تموم عیاری کردین.

این صفحه آشنایی باری سولزبازها هست

بازی Dark Soul حالا واسه کنسولای نسل هشتم (بله، حتی نینتندو سوییچ) و پی سی ریمستر شده و دوباره بعد از ۷ سال از عرضه رسمی اش، مهمون گیمرها شده و قیمت ۴۰ دلاری اش، آدمی رو واسه خریدنش به شک میندازه (البته اگه جزو دانلودکنندگان نسخه های کرکی هستین که این درگیریا رو ندارین.) قبل از عرضه بازی حدس و فکرایی دور و بر چگونگی این ریمستر زده می شد و حالا با عرضه اون بیشتر اون شایعات نقش بر آب شده چون که دارک سولز جدید واقعا همون نسخه اولیه با سروشکل کمی جدیدتر هست و چیز خاصی به اون اضافه نشده.

در مطلب پیش رو فرض رو بر این گذاشتیم که بازی رو قبلا تجربه کردین، اگه هم این خوشبختی رو نداشتید، بهتره بدونین سری دارک سولز یه بازی مهیج نقش آفرینی غربی حماسیست که در جهان اساطیری مخصوص به خودش می گذره و داستانی داره که تا امروز هم بعضی لایه های جدید اون به وسیله کاربران کشف می شه. نوع روایت در دارک سولز بسیار پیچیده بوده و واسه فهم کامل داستان بازی نیاز به گشت و گذار در جهان بازی اونم به طور گسترده س چون که همین نسخه اول، روایتای متفاوتی داره که براساس اقدامات گیمر و محلا و آدمایی که به اونا سر زده این، ممکنه تغییر پیدا کنه. داستان بازی به کلی انقدری پیچیده هست که خود ناشر هم جایزه ۱۰ هزار دلاری واسه کسی گذاشته که بتونه داستان بازی رو کمال و تموم به تحریر در بیاره!

با اینکه داستان سری دارک سولز مخفی و آشکارا مثل بازیای دیگه در کات سینا به گیمر ارائه نمی شه، اما لذت کشف اون مثل پیدا کردن یه گنجینه مدفون شده می مونه. گیم پلی بازی و سخت بودن زیادتر از اندازه اونم این سیگنال رو میده که مخاطب این بازی گیمرهای عمومی نیستن و حرفه ای ترا و یا بهتر بگم، سخت پسندترها مشتری دنیای دارک سولز هستن.

بازی به وسیله استودیوی QLOC ریمستر شده (همونطور که شاید می دونین ریمستر با ریمیک فرق داره و به معنی بازسازی نیس بلکه به معنی بهبود پیدا کردن بازیست.) استودیویی که در این مورد گذشته داره و عناوینی چون Mortal Kombat X رو از کنسولای نسل هشتم بعد از یه سال به صورت بهتر شده واسه کامپیوترای خونگی هم عرضه کرد. اونا قبلا روی نسخه پی سی بازی Dragon’s Dogma هم کار کردن که این نسخه حتی تونست نسبت به نسخه های اصلی بازی هم نمرات بهتری به دست بیاره. اما به نظر می رسه این استودیو در مورد ریمستر کردن دارک سولز کار خود رو به راه احسنت انجام نداده.

به شخصه با موضوع ریمستر و باب شدن اون در بین عناوین نسل هشتمی مشکل دارم اما وقتی که چشمم به جمال عناوینی چون کرش و یا شادو آف کلوسوس می خوره، از این اسم خیلی هم بدم نمیاد.(بله انگار با ریمیک و بازسازی کامل موافقترم تا با ریمستر!) ولی ریمستری که روی بازی دارک سولز انجام شده هم با ارفاق قبول کردنیه:

تکسچرها و کیفیت بافتای گرافیکی بهبود پیدا کردن (که در نتیجه تماشاگر کنترل نرم تری هم در مبارزات هستیم) بازی با اندازه ثابت ۶۰ فریم بر ثانیه اجرا می شه که در کنسولای نسل هفتم اصلا این ممکن نبود(البته نسخه ای بهتر شده از این دید واسه پی سی بازه ها وجود داشت که رزلوشن تصویر بالایی نداشت) اگه یادتون باشه در بعضی مراحل بازی افت فریما در کنار سختی زیادتر از اندازه بازی خار پای آدم رو می کشید!

هم اینکه بخش مولتی پلیر بازی هم تقویت یافته و شش بازیکن همزمان در بازی می تونن حضور داشته باشن (در سال ۲۰۱۱ این تعداد ۴ نفر بود و پشتیبانی خیلی جالبی هم نداشت.) اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین ویژگی مچ میکینگ از دارک سولز ۳ به این نسخه هم وارد شده و کمکتون می کنه دوستای خود رو پیدا کنین و حتی اگه Levelتان با همدیگه هماهنگ نباشه بازم بتونین مساوی در کنار هم بازی کنین.

موارد فوق کلیاتی هستن که در دارک سولز جدید به عنوان عناصر تازه اضافه شهد به چشم می خورن و اجرای بازی با رزلوشن ۱۰۸۰p و یا ۴K در کنسولای ایکس باکس وان اکس و پلی استیشن فور پرو، به این فرقا جلای خاص تری می بخشه. بیشترین تاکید سازندگان در نسخه ریمستر دارک سولز بر سر همین جلوه های چشمی بوده طوری که خیلی از Bossهای بازی حالا شامل جزییاتی هستن که قبلا تشخیص اونا با گرافیک نسل قدیمی کنسولا کار خیلی راحتی نبود.

 • کیفیت تصویر بازی در کنسولا و پی سی چیجوریه؟
 • پی سی: رزولوشن ۴K- شصت فریم بر ثانیه
 • پلی استیشن ۴: رزولوشن ۱۰۸۰p – شصت فریم بر ثانیه
 • پلی استیشن ۴ پرو: رزولوشن ۴K آپ اسکیل شده – ۶۰ فریم بر ثانیه
 • ایکس باکس وان: رزولوشن ۱۰۸۰p – شصت فریم بر ثانیه
 • ایکس باکس وان ایکس: رزولوشن ۴K. شصت فریم بر ثانیه
 • نینتندو سویچ: رزولوشن ۱۰۸۰p با داک – رزولوشن ۷۲۰p در حالت دستی – سی فریم بر ثانیه

دنیای جهان بازی از نو طراحی شده  و نورپردازی و بعضی چیزها مثل آتیش و Spellها و آب و… با کیفیت جدیدتری طراحی شدن اما در آخر باید اعتراف کرد که خروجی کار با اینکه بسیار بهتر از نسخه سال ۲۰۱۱ درآمده ولی هنوزم ناامید کننده س؛ ضمن اینکه باگایی هم در بازی هست که تو یه بازی اعصاب خرد کن (از دید سختی عرض می کنم) مانند نمک روی زخم هستن! این قبول که دارک سولز جدید یه ریمستره و طبیعتا در برابر عناوین تازه فعلی کم می آورد اما کم کاری سازندگان این ورژن هم مشخصه و قیمت ۴۰ دلاری واسه این حجم از تغییرات، تقریبا صدای اکثریت به جز طرفداران دوآتشه رو درآورده س.

در ساخت ریمستر دارک سولز، احتمال می دادم که بازی از دید گیم پلی و مسائل دور و بر اون دچار تغییرات و یا تکاملی نشه چون که بازی اول به خودی خود یه عنوان عالی در این مورد بود و طرفداران پر طاقت و سمج اونم شاید حاضر به پذیرش تغییرات گسترده نمی شدن. ناشر بازی هم خوب از محبوبیت و خوش ساخت بودن بازی اولیه خود خبر داره و با اعتماد به نفس کامل، دارک سولز ۱ رو بدون هیچ تغییری در گیم پلی به بازار گیمای نسل هشتمی ارائه کرده. رنگ و لعاب جدید بازی با وجود کمبودا می تونه رضایت خاطر گیمرهای جدید رو به دست بیاره و طرفداران قدیم سری رو هم خوشحال می کنه.

خبر خوش دیگه اینکه دارک سولز ریمستر به همراه بسته الحاقی این بازی ( DLC) اون یعنی Artorias of the abyss عرضه شده که داستانی قبل از شروع نسخه اول داره و به ریشه های این سری برمیگرده. در ایران این DLC اونطور که باید و شاید تجربه نشد و حالا فرصت مناسبیست که با Artorias of the abyss و داستان Abyss آشنا شد. داستان این بسته الحاقی البته بیشتر از اینکه جوابای شفاف تری به داستان بازی اصلی دهد، سوالات گمراه کننده ای مطرح می کنه ولی خط سیر داستانی سه گانه این سری رو کامل می کنه (کاش وقتی تماشاگر بازسازی کامل Demon Soul هم باشیم، عنوانی که بابابزرگ سری سولز هستش!)

نکته باحال اینجاس که بدیش اینه بعد از عرضه نسخه ریمستر دیگه نمی شه این بسته الحاقی رو جداگونه خرید و ناشر اونو از استورهای جورواجور حذف کرده تا طرفداران و علاقه مندان با خرید نسخه فعلی، دسترسی به هر دو نسخه رو داشته باشن.

بازی دارک سولز ریمستر، نسخه تقریبا بهتر شده عنوانیست که ۷ سال پیش در دل خیلی از گیمرها جا باز کرد و واسه خود صاحب سبک شد (اثرات اون روی گاد آف وار جدید بر کسی پوشیده نیس) و عرضه اون فقط بهونه ای بوده واسه حضور بازی در مارکت کنسولای نسل هشتم و جذب گیمرهای جدید. عرضه این نسخه روی سوییچ هم اینکه می تونه نینتندوبازان رو واسه اولین بار به سمت سری سولز بکشونه و هم اینکه تکمیل بخش آنلاین و مولتی پلیر بازی که این روزا طرفداران زیادی هم پیدا کرده رو نمیشه ازش سرسری رد شد.

اگه این بازی رو همون سال تجربه کردین و تونستید با اتمسفر اون کنار بیایید و دلتون واسه دنیایش تنگ شده، نسخه ریمستر رو میشه نوستالژیکی با طعم ۴K گفت ولی اگه همون موقع هم بازی رو بعد از نیم ساعت کنار گذاشتین و یا علاقه چندانی به دوباره تجربه کردن اونم ندارین (به DLC هم فکر کردین؟ اونو هم نمی خواین؟)، الان هم به سراغش نرید. در هر حالت دارک سولز ریمستر یه بازی خوب در تاریخ صنعت گیمه که خوشخبتانه هنوز اونقدر بوی کهنگی نمی ده که بشه اونو هضم کرد.

هیولا به خارج از میدون جنگ سقوط می کنه و شما برنده میشین. یه در هزار فکر کنم این اتفاق بیفته

در آخر واسه درک کامل فرق بازی الان با نسخه قبلی (دست کم از دید چشمی که مهمترین ویژگی اونم هست) شما رو به دیدن این ویدیو که به وسیله IGN منتشر شده دعوت می کنم:

نکته مهم: نمره بازی از روی انتظاراتی که نسبت به نسخه ریمستر داشته بیان شده وگرنه عیانه که امتیاز بازی دارک سولز اصلی دور و بر امتیاز کامل می چرخه.

 • تموم ویژگیای دارک سولز اولی که به خاطر دارین
 • بخش مولتی پلیر و آنلاین بهتر
 • پیشرفت گرافیکی نسبی

 • بازی جوری فرقی با نسخه قبلی خود نداره
 • نورپردازیای جدید بعضی وقتا به تاریکی مطلق یه نقطه می رسن