اصول طراحی منوی ناوبری سایت (قسمت دوم)

در زمان راه اندازی یه سایت، وبمستر باید به طراحی منوی ناوبری اهمیت زیادی بده چون این منو در واقع یه راهنمای سریع واسه کاربرانه که در وقتی که یه کاربر وارد سایت شما می شه، اولین چیزی که باید توجه اونو به خود جلب کنه، منوی ناوبریه. پس وبمستر باید اصولی رو در طراحی منوی ناوبری رعایت کنه که در ادامه قسمت قبل، به بیان یه سریای دیگه از مهمترین اصول در این مقاله می پردازیم:

۹- به ساختار منو اهمیت بدین.

هر منوی ناوبر، دارای چندین لایه س که در این لایه ها باید آیتما به ترتیب اولویت قرار گیرد. در لایه اول مطالب بسیار مهم و به ترتیب در لایه های بعدی، موادری که اهمیت کمتری دارن قرار می گیرن.

۱۰- منوی شما همیشه باید در دسترس باشه.

بعضی وقتا ممکنه که سایت شما با این مشکل روبرو باشه که در بعضی از مرورگرها، منوی ناوبر باز نمی شه و یا این که منوی سایت در کامپوتر باز می شه ولی در موبایل نه. پس همیشه سایت خود رو از این نظر کنترل کنین که منوی ناوبر همیشه در دسترس باشه.

موبایل

۱۱- قسمتای جور واجور منو نباید صدایی داشته باشه.

این که وقتی که بیان کننده موس روی هر کدوم از آیتما قرار میگیره، یه موزیکی پخش شه، نه فقط عمل جذابی نیس بلکه واسه کاربران خسته کننده س.

۱۲- تعداد زیر منوها رو کنترل کنین.

اگه منوی شما زیر منوهای زیادی داشته باشه، باعث پریشونی و گیجی کاربر می شه و در نتیجه کاربر به دلیل کلافگی، خیلی سریع سایت رو ترک می کنه. پس در منوی ناوبر باید مواردی قرار گیرد که اهمیت زیادی دارن.

۱۳- گرافیک منو رو به درستی طراحی کنین.

منوی شما باید باوجود اینکه خیلی ساده س!، از گرافیک خوبی بهره مند باشه. منو نباید زیاد رنگارنگ باشه هم اینکه هیچ گونه عکسی در منو نباید استفاده شه. کلا گرافیک منو به شکلی باید باشه که در سرعت باز شدن اون تاثیر منفی نذاره.

۱۴- افکتای جور واجور رو در این منو بکار ببرین.

وقتی که در منوی ناوبری بیان کننده موس روی یه آیتم قرار میگیره، باید کاربر متوجه اون آیتم بشه و این کار از راه تغییر رنگ یا فونت در اون آیتم اتفاق می افته. البته از اونجایی که منوی ناوبر باید ساده باشه تا سریع تر در دسترس قرار گیرد، پس در به کار گیری انیمیشنا، زیاد از افکتای پیچیده و طولانی استفاده نکنین.