اصول طراحی منوی ناوبری سایت (قسمت اول)

Earth with city lights view from space at night. (Heavily post processed NASA textures used for high quality 3d render.)

وقتی که یه کاربر پس از جست و جوی موضوع مورد نظر خود، از راه گوگل به سایت شما هدایت می شه اولین چیزی که مورد توجه داره اینه که در نگاه کلی و سریع فهمیده باشه سایت شما دقیقا همون سایتیه که به دنبال اون بوده و یا این که باید دوباره به جست و جو در گوگل بپردازه تا لینکای دیگری پیدا کنه. در این جا هستش که وجود منوی ناوبری مهم می شه.

منوی ناوبری کمک می کنه که کاربر خیلی سریع تر بتونه به هدف خود در سایت دسترسی پیدا کنه در نتیجه ریزش کاربران کم میشه. حالا که به اهمیت وجود این منو در سایت پی بردین، لازمه بدونین که در زمان طراحی منوی کاربری، چه اصولی رو باید در نظر گرفت:

۱-     منوی ناوبری باید جدا از بقیه قسمتای سایت باشه.

این منو باید به شکلی طراحی شه که به محض ورود کاربر به داخل سایت، در چشمون اون جلوه نمایی کرده و در برابر دید باشه بنابر این از نظر فونت، اندازه، رنگ و… این منو نباید هیچ شباهتی به بقیه قسمتای سایت داشته باشه.

۲-    طراحی اون باید ساده باشه.

منوی ناوبری قراره کاربر رو در دسترسی سریع به هدف، کمک کنه بنابر این نباید ساختار پیچیده و عجیب غریب داشته باشه چون دلیل پریشونی و گیجی کاربر می شه.

۳- ساختار منوی ناوبری در تموم صفحات برابر باشه.

دلیل مهم بودن این موضوع اینه که اگه در هر صفحه یه ساختار جدید از منوی ناوبری وجود داشته باشه، کاربر پس از ورود به صفحه جدید، فکر می کنه به سایت جدید وارد شده و تلاش می کنه از این صفحه خارج شه.

۴-  طراحی منوی ناوبری، متناسب با عرف باشه.

معمولا در طراحی سایتا، آیتمای معمولی واسه منوی ناوبری استفاده می شه و تلاش کنین به جای به کار گیری آیتمای عجیب و نادر، از آیتمای معمولی استفاده کنین.

۵-  منوی ناوبری باید روشن بشد.

آیتمایی که واسه این منو بکار میره باید شامل کلمات کوتاه و صریحی باشه که به روشنی منظور آیتم رو به کاربر منتقل کنه.

۶-  تعداد آیتما در منوی ناوبری مهمه.

در منوی ناوبری باید آیتمایی قرار گیرد که بیشترین اهمیت رو دارن. وجود تعداد زیادی آیتم دلیل سردرگمیکاربر می شه.

۷- ترتیب قرار گرفتن آیتما رو رعایت کنین.

در منوی ناوبری باید آیتما به ترتیب اهمیت قرار گیرند. در درجه اول آیتمای مهم پس از ان آیتمای کم اهمیت.

 

اشتراک گذاری در: فیسبوک توئیتر گوگل + لینکدین پینترست