اختلال در سرویس های گوگل؛ تغییر مسیر موقتی ترافیک به سمت چین و روسیه

Business project management 3d chart, infographic design concept with three arrows life cycle diagram isolated on white background.

روز گذشته مشکل در سرویسای گوگل ایجاد شد و سرویسای گوگل به صورت موقت از دسترس بعضی کاربران خارج شد و البته ترافیکی که قرار بود در آخر به این غول اینترنتی برسه سر از شبکه های دیگری در آورد.

گوگل هم در عکس العمل به این اتفاق طی بیانیه ای که دیروز در سایت خود منتشر کرد اعلام کرد که موضوع رو در ساعت ۲:۳۵ به وقت محلی حل کرده و سرویسای اون به حالت عادی باز گشته ان.

با این حال اما بررسیای دقیق تر واسه پیدا کردن دلیل مشکل در سرویسای گوگل بازم ادامه داره، هرچند که بنظر میاد مشکل منشاء خارجی داشته باشن..

شرکت تحقیقاتی ThousandEyes در مورد مشکل در سرویسای گوگل گفته که دستورالعملای مسیردهی نادرست بخشی از ترافیک ورودی به گوگل رو به سمت شبکه های TransTelekom روسیه، چاینا تلکام در چین و حتی MainOne در نیجریه ری دایرکت کردن.

الکس هنتورن لوآن مدیر بازاریابی شرکت ThousandEyes در این باره گفته:

لایه خارجی از همه سرویسای عمومی گوگل تحت تاثیر این اتفاق قرار گرفتن و بخش اعظمی از ترافیک به سمت چاینا تلکام سرازیر شده.

روز گذشته بعضی کاربران در فورومای آنلاین و توییتر شاکی بودن که امکان دسترسی به سرویسای غول جستجوگر رو نداشتن هرچند اندازه مشکل در سرویسای گوگل هنوز مشخص نبود.

اما سخنگوی گوگل روز دوشنبه در این باره گفت که هیچ نفوذی به سرویسای گوگل انجام نشده و این شرکت دلیلی در توجیح خرابکارانه بودن این اتفاق نداره. تقریبا تموم ترافیک گوگل رمزگذاری شده و خطر بزرگ تری در نتیجه این اتفاق اونا رو تهدید نمی کنه.

جالبه بدونین کارشناسان شبکه سالهاست نسبت به آسیب پذیری پلتفرمای آنلاین در برابر حملات تحت شبکه اخطار میدن. این حملات هم از اون جهت امکان پذیرن که ارائه دهندگان سرویس در شبکه های بزرگ، ترافیک خود رو از راه سیستمی رد و بدل کردن می کنن که پرتکل هاش قدمتی به اندازه کل عمر اینترنت دارن و در نتیجه اونا اعتماد دوطرفه رو مبنای فعالیت خود در این شبکه ها قرار میدن.

پس اختلالاتی مانند چیزی که گوگل دیروز تجربه کرد ممکنه به خاطر خطاهای فنی اتفاق بیفتن (مثلا وقتی که یه مهندس شبکه سیستما رو به درستی پیکره بندی نمی کنه) یا اینکه نشونه هایی مربوط به فعالیتهای داغون کننده واسه رهگیری دیتا مشاهده می شه.

پس اگه هکرها به یه اپراتور بزرگ شبکه دسترسی داشته باشن میتونن نقشه های شبکه رو که روی روترهای کلیدی اینترنت ذخیره شدن از راه سستمی با عنوان قرارداد درگاه مرزی یا BGP جانشین کنن. به کار گیری نقصای BGP واسه تغییر راه دیتا میتونه سرقت اطلاعات، رهگیری ترافیک یا فرستادن اطلاعات واسه موجودیتای سایبری رو ممکن کنه.

هک

البته اشاره کنیم که فعالیتای سایبری روسیه و چین علیه آمریکا و برعکس خبر تازه ای نیس و یه مدت می شه که آمریکا روسیه رو به دخالت سایبری در انتخابات خود متهم می کنه.

منبع: digiato.com