آیا اتصال دائم لپ تاپ به برق کار درستی است؟

Photo of hands holding colorful rope forming arrow pointing upwards, concept of growth

واقعا با اتصال دائم لپ تاپا به برق، واسه شون مشکلی پیش نمیاد؟ این سوالیه که خیلیا از خودشون می پرسن. خصوصا کاربرانی که تازه اولین لپ تاپ خود رو خریدن و هنوز نمی دونن، چیجوری باید از اون مراقبت کنن.

البته رسیدن به جواب این سوالات هم خیلی کار آسونی نیس. بیشتر در دور و بر ما آدمایی هستن که به قول خودشون همیشه از همه چیز سر در میارن که چگونگی نگهداری از لپ تاپا هم جزوی از اوناس. اما در بیشتر مواقع اگه به پیشنهاد این افراد گوش کنین، حسابی کار دست خودتون دادین.

علاوه بر این، اگه در اینترنت هم جستجو کنین با تعداد زیادی راه حل جور واجور و تناقص آمیز با هم طرف میشین که قادر به تمیز دادن خوب و بدشون از هم نیستین. به همین منظور می خوایم در مورد این موضوع صحبت کنیم و تا اندازه ای از چگونگی درست مراقبت از باتری لپ تاپا واسه تون بگیم.

ظرفیت شارژ شدن باتری لپ تاپا محدوده

این خیلی مهمه که بدونین باتریای لیتیوم یونی و لیتیوم پلیمری استاندارد، روی دستگاه های مدرن امروزی چیجوری کار می کنن. اول از هر چیزی باید بدونین که ظرفیت این باتریا محدوده و نمیشه بیشتر از اندازه ای مشخص، اونا رو شارژ کرد.

انگار وقتی که شارژ باتری به ۱۰۰ درصد می رسه، لپ تاپ روند شارژ رو به طور کامل متوقف می کنه. پس در این صورت لپ تاپ دیگه شارژ نمی شه و سیستم واسه تامین انرژی خود از باتری تغذیه می کنه.

اما به محض اینکه کمی از شارژ باتری مصرف شد، دوباره لپ تاپ روند شارژ رو از سر میگیره تا انرژی از دست رفته جانشین شه. به خاطر این، نگران زیادتر از اندازه شارژ شدن باتری لپ تاپ تون نباشین. این اتفاق اصلا رخ نمی ده و در مورد این موضوع، خطری باتریا رو تهدید نمی کنه.

 تموم باتریا با گذشت زمان ضعیف تر می شن

باتری لپ تاپا در طول مدت استفاده همیشه ضعیف و ضعیف تر می شن. انگار طول عمر باتریا با چرخه شارژ و دشارژ اونا رابطه مستقیم داره. به زبون ساده، هر چی چرخه شارژ و دشارژ بیشتر تکرار شه، طول عمر باتری هم زود تر تموم میشه.

البته رابطه بین چرخه شارژ و طول عمر به نوع باتریا هم وابسته. باتریای جور واجور، درجه بندیای خود رو دارن. اما به صورت میانگین اغلبشان قادر به تحمل ۵۰۰ چرخه شارژ کامل رو دارن.

البته این بدون معنا نیس که نباید بذارین از شارژ باتری کم بشه. ذخیره شارژ اونم با درصد بالا، اصلا واسه باتری خوب نیس و باید بذارین سیکل طبیعی شارژ و دشارژ دائم انجام بشه.

اما از طرف دیگه هم نباید بذارین که پس از هر بار استفاده، شارژ لپ تاپ به طور کامل تخلیه شه. چون که همین مسئله هم می تونه شدیدا به باتری آسیب برسونه و از طول عمر اون کم کنه.

به همین منظور، بهتره اندازه شارژ لپ تاپ تون رو نزدیک ۵۰ درصد نگه دارین. این میزانی ایده آله که در صورت رعایت همیشگی اون طول عمر باتری زیاد میشه.

البته یه مسئله دیگه هم هست که می تونه بر سرعت نابودی باتریا اثر داشته باشه و اونم چیزی نیس جز گرما. اندازه دمای محیطی که لپ تاپ در اون قرار داره خیلی با اهمیته. هر چی محیط گرم تر باشه سرعت از بین رفتن باتری هم بیشتر می شه.

از این رو بهتره وقتی که دیگه با لپ تاپ تون کاری ندارین، اندازه شارژٰ باتری رو به ۵۰ درصد برسونین و اونو در محیطی خنک بذارین. همین کار ساده می تونه تا اندازه زیادی طول عمر باتری رو زیاد کنه.

به خاطر جلوگیری از شدید شدن گرما، باتری رو جدا کنین

بذارین واسه همیشه خیال تون رو راحت کنیم. گرما اصلی ترین دشمن باتری لپ تاپ هاست و باید از شدت گرفتن اون جلوگیری کرد. پس اگه قراره لپ تاپ واسه یه مدت طولانی به برق وصل باشه، حتما باتری (البته در صورت امکان) رو از بدنه جدا کنین.

به کار گیری این روش، بین انجام فعالیتای سنگینی مثل اجرای بازیای ویدیویی، شدیدا پیشنهاد می شه. چون که هنگام به اجرا درآوردن بازیا، سیستم شدیدا داغ می شه و همین مسئله می تونه به تهدیدی جدی واسه باتریا تبدیل شه.

به همین منظور بهتره باتری رو از لپ تاپ جدا کنین تا مانع از رسیدن گرمای غیر نیاز به اون شید. البته این روش روی لپ تاپای مدرن امروزی کمتر جواب میده. چون که شرکتای سازنده دیگه تمایلی به به کار گیری باتریای جدا شونده، نشون نمی دن و بیشتر مخزن انرژی سیستم رو درون بدنه اون تعبیه می کنن.

اما واقعا اتصال دائم لپ تاپا به برق کار درستیه؟

حالا بر می گردیم به سوال اصلی. اما واقعا چه جوابی واسه اون داریم؟ بدیش اینه در مورد این قضیه هیچی قطعی و درستی وجود نداره. باتریا در هر صورت پس از پیمودن چرخه های شارژ زیاد ضعیف و ضعیف تر می شن و هیچ راهی واسه مقابله با این موضوع وجود نداره.

فرقی نمی کنه که که باتری رو در حالت شارژ ۱۰۰ درصد رها کنین یا اینکه بذارین روند شارژ و دشارژ همیشه انجام شه. مسئله اینجاس که در هر دو صورت، از قدرت باتری به مراتب کم می شه. به همین منظور باید به دنبال روشی بگردیم که به کمکشون سرعت از بین رفتن باتری کاهش پیدا کنه.

در مورد این مسئله هم باید به پیشنهادات سازندگان، خوب گوش کنیم. مثلا اپل در گذشته مخالف اتصال دائم گجت هاش به برق بود. با این حال، انگار اونا هم تازگیا با این مسئله مشکلی ندارن.

شرکتای دیگه هم نظرات ضد و خلاف مختلفی با هم دارن. بعضی می گن که اتصال دائم لپ تاپا به برق مانعی نداره و یه سریای دیگه بدون ارائه دلیلی منطقی خلاف اونو می گن.

با این حال، تقریبا همه سازندگان سر یه موضوع اتفاق نظر دارن. همه اونا می گن که نباید در چرخه کامل شارژ و دشارژ اخلال درست کرد. انگار حتی اگه می خواین لپ تاپ تون رو واسه یه مدت طولانی به برق وصل کنین، باید بعضی وقتا اجازه بدین تا باتری تا اندازه ای خالی شه.

مثلا، اپل میگه که دست کم واسه یه بار در ماه، باید بذارین که شارژ باتری تا اندازه ای خالی شه و بعد دوباره اونو شارژ کنین. به گفته این شرکت، همین کار ساده باعث بهتر شدن سلامت باتری می شه و طول عمر اونو تا اندازه ای زیاد می کنه.

اهمیت کالیبره کردن باتری رو یادتون نره

چه بخواین و چه نخواهید، باتری لپ تاپا در طول زمان ضعیف تر می شن و ظرفیتشون تغییر می کنه. به همین ترتیب کم کم باتری سنج دستگاه، قادر به تشخیص دقیق شارژ باتری نیس و اطلاعات اشتباه به کاربر ارائه میده.

از این رو، نباید اهمیت کالیبره کردن باتری رو ندیده گرفت. البته باید به این موضوع اشاره کرد که با کالیبره کردن، طول عمر باتریا افزایش پیدا نمی کنه. فقط به کمک این روش، میشه دقت باتری سنج لپ تاپ رو بالا برد.

در گذشته هم در سایت ما مفصل به این موضوع پراختیم و چگونگی انجام کالیبره کردن و فواید اونو توضیح دادیم. به همین منظور اگه نیازمند اطلاعات بیشتری در این مورد هستین می تونین از مطلب «به چه دلیل باید باتری لپ تاپ خود رو کالیبره کنیم؟» کمک بگیرین.

با این حال در آخر باید به این موضوع اشاره کرد که باتریا قرار نیس تا ابد کار کنن. به مرور از ظرفیت شون کم میشه و در آخر طول عمرشون تموم میشه. البته با مراقبت بیشتر میشه این طول عمر رو بالا برد و به مدت طولانی تری از باتری لپ تاپ خود استفاده کرد.