منابع تحقیق درمورد روند بارش، دریای خزر

دانلود پایان نامه

 

 

 

 

 

 

نتیجه گیری: 

دره سفیدرود در محدوده تلاقی رشته کوههای البرز و زاگرس مرکزی قرار دارد و یکی از رودهای اصلی حوزه آبریز دریای خزر می باشد که سر شاخه های آن از کوههای چهل چشمه در کردستان سرچشمه می‎گیرد و در منجیل رشته کوه البرز را قطع می کند ودر همین منطقه پس از تلاقی با شاهرود بنام سفیدرود نامیده می گردد (که به عنوان حوزه آبریز سفیدرود شناخته می گردد) و پس از مشروب ساختن جلگه گیلان وارد دریای خزر می گردد. حوضه آبریز دره سفیدرود بین مختصات جغرافیایی 30-49 تا10-51 طول شرقی و 55-34 تا 55-37 عرض شمالی واقع شده و مساحت حوزه 3896 کیلومتر مربع می باشد.

حدود 5/46 درصد حوزه را مناطق کوهستانی و 5/53 درصد آن را مناطق کوهپایه ای و دشتی تشکیل می‎دهد. این حوضه از شمال به دریای خزر، از شرق به حوزه شرق واز غرب به حوزه مرداب انزلی محدود می باشد.

از شهرهای مهم آن می توان از رشت، آستانه، لنگرود و لاهیجان نام برد و بخشهایی از جاده اصلی تهران به رشت در این حوضه واقع شده می باشد.

کوههای موجود در این حوزه در دو طرف دره رودخانه سفیدرود واقع شده اند که در جهت شمال به پهنای آن اضافه می گردد قرار دارند. حداکثر ارتفاع این حوضه در کوه درفک با 2730 متر و حداقل آن نیز 28 متر کمتر از دریای خزر می باشد. ارتفاع

 مطالعه تغییرات روند بارش سالانه، ماهانه و فصلی در دره سفید رود