سه کلید مهم واسه ایجاد توانمندی در نیروی انسانی

سه کلید مهم واسه ایجاد توانمندی در نیروی انسانی

هروقت گروهی از کارکنان با مسئولیت­های ویژه واسه مراحل کار و تولید انتخاب می­شن، از شروع تا آخر کار برنامه­ریزی و اجرا می­کنن، همه چیز رو مدیریت می­کنن و مسئولیت رو به شکل مساوی و مساوی تقسیم می­کنن. مزیت تیم­های خودگردان در جفت و جور کردن رضایت شغلی، تغییر نگاه، تعهد کاری، ایجاد رابطه بهتر میان کارکنان و مدیران، تاثیر بیشتر فرایندهای تصمیم­گیری، بهبود و پیشرفت عملیات، کاهش هزینه­ها و بهره­وری سازمان خلاصه می­شه(میرمحمدی،1392)

الف) اولین کلید: تیم­سازی رو جانشین مجموعه مراتب کنین. توانمندسازى بدون ایجاد تغییرات مناسب در مجموعه ­مراتب بوروکراسی سنتی غیر ممکنه و اون نیازمند یه ساختار سازمانی تخت با سطوح مجموعه مراتبی کمتر و بهبود رابطه بین تیم­ها می­باشه(مجیدى، قهرمانى و محمودآبادى، 1387)

هروقت گروهی از کارکنان با مسئولیت­های ویژه واسه مراحل کار و تولید انتخاب می‌شن، از شروع تا آخر کار برنامه­ریزی و اجرا می­کنن، همه چیز رو مدیریت می‌کنن و مسئولیت رو به شکل مساوی و مساوی تقسیم می­کنن. این گروه از کارکنان از شروع تا آخر، مسئول کل پروسه تولید و ارایه خدمت، موظف خود هستن. اونا مجازند تصمیم بگیرن و تصمیمات رو اجرا کنن. ژاپنی­ها این گروه­ها رو حلقه کیفیت(QC)می­نامند. این سبک از مدیریت دلیل می­شه، سازمان از سبک هرم سازمانی به سبک دایره­ای در جهت بهبود کل سیستم سازمان تغییر بفرسته. (جلالى جواران و جلالى جواران، 1389). این گروهها از راه گذراندن دوره­های آموزشی می تونن مهارت­های لازم رو کسب و درحین کار وابستگی کمتری به مدیران و سرپرستان احساس کنن. گروههای خودگردان در کار یکدیگر دخالت نمی­کنن مگه اینکه یه قدم درجهت توانمندشدن باشه. مدیریت عالی سازمان باید نسبت به ساپورت و ساپورت از گروههای خودگردان باور قلبی داشته باشه( آقایار ،1382)

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   فروشگاه تخصصی باتری موبایل

ب) کلید دوم تسهیم اطلاعات: که به کارکنان اجازه می­بده موقعیت­های سازمان خود رو بشناسن و مورد جدا سازی و بررسی بذارن. تسهیم اطلاعات با اعتمادسازی در سازمان، شکستن تفکر مجموعه مراتبی سنتی شروع می­شه و در نتیجه موجب افزایش احساس مسئولیت­پذیری کارکنان می­شه. یعنی اطلاعات نیاز به آسونی دراختیار کارکنان قرار گیرد. دسترسی به اطلاعات باعث اعتمادبه­نفس و آگاهی اونا از وضعیت فعلی سازمان شده و موجب تحکیم فرهنگ اعتماد و همدلی می­شه. کارکنان اگه اطلاعــات کافی نداشته باشن قادر به تصمیم­گیری درست نیستن. دسترسی کارکنان به اطلاعات باعث احساس تعلق، بهبود کارکرد و احساس مسئولیت کارکنان می­شه. اطلاعات خون زندگی توانمندسازیه(آقایار ، 1382).

ج) کلید سوم: اختیار و استقلال کاری: باید در چارچوب مرزهای مشخص باشه تا از اتلاف انرژی بیهوده جلوگیری کنه. عوامل تعیین­کننده مرز فعالیت­ها عبارتند از:

ماموریت یا فلسفه وجودی سازمان: یعنی هدف از تشکیل یا کار و کاسبی سازمان چیه؟
ارزشها: حدود فعالیت شما چیه؟
خیالات: تصویر شما از آینده چیه؟
اهداف: چی، چه وقت، در کجا و چیجوری انجام بدین؟

نقشه ها: کی، چه کاری با چه نوع ساختار سازمانی بکنه و در انجام کار چیجوری ساپورت می­شه؟ خیلی از مدیران معمولاً از تفویض اختیار ترس دارن. چون فکر می کنند مهم­ترین عامل باقی موندن سازمانشون که کسب درآمد و سوده به خطر می­افتد. البته این دیدگاه زمانی درسته که اختیار تصمیم­گیری به کارکنان ضعیف واگذار شه (آقایار ،1382).

Related articles

4 اشتباه رایج هنگام بازسازی ساختمان و نکات مهم برای جلوگیری از این اشتباهات

اشتباهات رایجی که هنگام بازسازی ساختمان مرتکب میشویم و نکاتی برای جلوگیری از این اشتباهات که باید بدانیم !!!! حتما این مقاله را تا انتها بخوانید   بازسازی ساختمان کار سخت و پیچیده ای است و به آسانی می تواند به مساله ای پیچیده و پرهزینه تبدیل شود. اما هیچ جای نگرانی نیست. ما در […]

Learn More

عزت نفس از دیدگاه اسلام و قرآن

وجه تمایز عزت نفس و اعتمادبه نفس: اعتماد به نفس و عزت نفس مفاهیم پیچیده ای هستند و با وجود اینکه به یکدیگر مرتبط هستند اما دقیقاً شبیه به هم نیستند. این در حالی است که این دو عبارت به جای یکدیگر به کار برده می شوند. تعریف اعتماد به نفس بسیار محدودتر از عزت […]

Learn More

محبوب ترین جاذبه ها و تفریحات نزد مسافران

1 – جزیره کیش بی شک یکی از محبوب ترین نقاط گردشگری در ایران می باشد جزیره ای کوچک ولی زیبا که در شمار معدود نقاط آزاد اقتصادی در ایران می باشد. این جزیره دارای جاذبه تفریحی و گردشگری فراوانی می باشد، اما برخی از آنها بیشتر مورد توجه مسافران تور کیش قرار میگیرد. در این جا به برخی […]

Learn More